To Indiske kathar med guldtaucherede skinner. Den ene 17. årh. med ca, 22,5 cm. lange skinner fint dekoreret med blomster og bladværk i guld ligesom grebet. Den tveæggede klinge er ca. 24,5 cm. lang med fire hulslibninger på hver side med ophøjede kanter, der mødes i en aflang trekant. Den anden af samme type med ca. 22 cm. lange skinner og dobbelt greb skåret med blomster og bladværk indlagt med guld og ca. 23,5 cm. lang tveægget klinge. (2)
If the buyer of this auction lot lives outside of Denmark, the pick up of the lot can only be conducted by an authorized forwarding agent with a weapons license. For the purchased lot we require an import permit from your home country authority.
Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013. Konditionsrapport ved forespørgsel.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020