2142/84
Et par femarmede kandelabre af kobber og bronze med rester af forgyldning, rigt støbte med bladværk og dyrepoter. 19. årh.s slutning. H. 64. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. En lysarm med brud. Enkelte manglende prydblomster. Løs i samlingerne. 2 lysmanchetter mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag