2142/​84

Et par femarmede kandelabre af kobber og bronze med rester af forgyldning, rigt støbte med bladværk og dyrepoter. 19. årh.s slutning. H. 64. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. En lysarm med brud. Enkelte manglende prydblomster. Løs i samlingerne. 2 lysmanchetter mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag