1804/1533
En kinesisk mandarin hatknop i blå glas. Sen Qing, ca. 1910. L. 5,5 cm.
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
36 bud