2417/​49

Theodor Philipsen (f. 1840, d. 1920)

“To Heste forspændt en Vogn”. Sign. monogram 86. Olie på lærred. 28×37,5.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 304. Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 441.

Enkelte minimale afskalninger, primært langs øverste kant. Lærredet buler en smule. Lærredet bør strammes let op. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK