N. A. Abildgaard, tilskrevet (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
Forarbejde til - eller gentagelse efter “Oprettelsen af Kjøbenhavns Brandforsikring 1731.”. På bagsiden skitse af overkroppen på Minotauros. Usigneret. Betegnet N. Abildgaard og nummereret 569 på bagsiden. Gouache på papir (forsiden) og sortkridt på papir (bagsiden). Bladstørrelse 19,5×36,5 og lysmål 18×34.
Kjøbenhavns Brandforsikring, grundlagt i 1731 - tre år efter branden i 1728, var det første danske forsikringsselskab. Nærværende er et forarbejde til - eller gentagelse efter lynetten over Chr. VI-billedet i Christiansborg Riddersal. Olieudkastet til denne findes på Statens Museum for Kunst (SMK), inv. nr. KMS1963c.
Kultegningen af Minotauros på bagsiden relaterer sig til “Modeltegning af Minotauros” fra 1790'erne, som befinder sig i Kunstakademiets samlinger og som kan ses afbildet i Charlotte Christensen, “Maleren Nicolai Abildgaard”, s. 215.
Proveniens: Kunsthallen auktion 434, 1993 nr. 139. Forhenværende overinspektør ved Den Kongelige Kobberstiksamling på Statens Museum for Kunst, kunsthistoriker Erik Fischer (1920–2011).
Papiret er lidt krøllet. Mindre ridser og afskalninger. En minimal revner ved nederste venstre kant. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020