2435/618
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
To skammelhunde af lakeret bøg. Stel med to forskellige stel/hjultyper. Udført og stemplet hhv. Kay Bojesen Mønsterbesk. og Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. maks. hhv. 28 og 28,5. L. maks. hhv. 45 og 50. Sæde H. hhv. 14,5 og 16,8. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge hunde med slitage i dele af lakering. Enkelte små kantafslag. Ene skammelhund med gennemboret hul fortil, samme med limrester ved samlinger og ujævnheder ved dyveler. Se venligst detaljefotos.
Vurdering
874170 | ||
887853 |