2124/557
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Et par lænestole med stel af eg, sæde og ryg med patineret flet. Formgivet 1950. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. (2)
Litteratur: Dansk møbelkunst gennem 40 aar, Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927–1966, Bd. 3, s. 152.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre fletdefekter samt pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud