2115/​31

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“En Student i Galla-Uniform”. Sign. M. Rørbye og betegnet November 1831. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 24×15,5.

Proveniens: Martinus Rørbyes dødsboauktion 1849 nr. 14. F. C. Krohns dødsboauktion, 1883 nr. 410.

Papiret er gulnet. Enkelte minimale foldemærker. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag