2416/503
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.
Litteratur: “Tænd!”, s. 277.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler og skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag