2416/​503

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.

Litteratur: “Tænd!”, s. 277.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler og skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK