2027/​762

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj med horndekoreret glasur i mørkebrunt, hvidt, blåt og grønt på lysebrun base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 26,3.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag i glasur på nederste kant.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag