2413/819
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Formgivet 1958–1962. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 45. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 281–282.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Hak og afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag