Dorte Schierup Heide (f. Thisted 1942, Højbjerg,1965-)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Oval gulvvase af stentøj modelleret med lille munding. Dekoreret med blå og lys glasur. Sign. Dorte S. Heide. H. 55. Max. diam 37.
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
11 bud