2439/​507

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Rund skål af blåt chamottestentøj, udvendigt med indridset dekor. Hele indersiden og dele af ydersiden dekoreret med mat blågrøn glasur. Sign. Salto, 9115. Udført hos Royal Copenhagen, ej mærket. H. 8,4. Diam. 11,5–11,7.

Proveniens: Skålen har tilhørt museumsdirektør og kunsthistoriker Sigurd Schultz (f. 1894, d. 1980).

Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Øverste kant med et afslag L. ca. 4 mm. Indvendigt med nogle kalkrander.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

994547 3.800 DKK
986773 3.600 DKK
994547 3.400 DKK
1160783 3.200 DKK
849670 3.000 DKK