1950/​393
Gryde og to øser af kobber, den ene øse stemplet I.P. København 1843. 19. årh. Øser L. 40 og 60. (3)

Be­skriv­el­se

Gryde og to øser af kobber, den ene øse stemplet I.P. for Jørgen fr. Petersen, København 1843, den anden forlænget med skaft af jern. 19. årh. Gryde H. 21. Diam. 34. Øser L. 40 og 60. (3)

Reparationer på øser, den ene forlænget med hank af jern, denne fortinnet indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Skulpturer & bronzer

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag