1722/959
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Pantella”. Standerlampe af hvidlakeret metal og hvid akryl. Formgivet 1971. Udført hos Louis Poulsen. H. 132.
Litteratur: Verner Panton, “The collected works”, s. 293.
Slitage, herunder ridser, mærker samt revner i toppen af skærm. Toppen defekt. (knækket gevind). Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag