785/80
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Komposition. Sign. Jorn 72. Akryl på papir monteret på lærred. 51×72.
Udstillet: “Hommage à Asger Jorn”, Galerie Moderne, Silkeborg 1984, kat. nr. 25, geng. i kataloget. Proveniens: Riis' Samling, Oslo.
Cobra, 3. marts 2008
Vurdering
Hammerslag