2413/922
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To figurflasker af stentøj, modelleret i form af dame og herre, dekoreret med gråblå og okkerfarvet glasur med grønne elementer. Sign. monogram. H. 18 og 22. (2)
Bristede glasurbobler. Dame mangler prop. Herre med mindre afslag på base samt minimale glasurafslag på prop.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag