1950/​90
Georg Kemper: Stående kvinde med en sommerfugle på hånden. Sign. Skulptur af patineret bronze, sokkel af marmor. H. 35.

Be­skriv­el­se

Stående kvinde med en sommerfugle på hånden. Sign. Kemper. Skulptur af patineret bronze, på sokkel af sortbroget marmor. H. 35.

Enkelte mindre ridser og mærker. Sokkel med revne og mindre kanthak. Sommerfugl med manglende vinge.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Skulpturer & bronzer

Kunstner

Georg Kemper (f. 1880, d. 1948)

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.450 kr.

1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
1.000 kr.