1950/90
Georg Kemper (f. 1880, d. 1948)
Stående kvinde med en sommerfugle på hånden. Sign. Kemper. Skulptur af patineret bronze, på sokkel af sortbroget marmor. H. 35.
Enkelte mindre ridser og mærker. Sokkel med revne og mindre kanthak. Sommerfugl med manglende vinge.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag