Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Smilende fiskerpige set forfra”. Forstudie til “Fiskerpiger, der en Sommeraften ere samlede paa Sladrebakken”. Sign. M. A. 78. Olie på lærred monteret på lærred. 41×32.
Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 144.
Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstilling for Michael Ancher”, 1928 nr. 2.
Litteratur: Elisabeth Fabritius, “Michael Anchers Ungdom 1865–1880”, omtalt s. 93, afb. s. 93.
Det endelige maleri “Fiskerpiger, der en Sommeraften ere samlede paa Sladrebakken” (112×143 cm) fra 1879 er i dag på Skagens Museum.
Et andet studie til dette maleri se katalognummer 3.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017