Erik Reiff (f. 1923, d. 2006)
Stort cirkulært fad af stentøj dekoreret med blåglaserede mønstre på lysegrå base. Sign. monogram, 81. Kgl. P. Unik. H. 9,7. Diam. 66.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevne indvendigt i bund, hidrørende fra fremstillingen. Forsynet med wire til vægophæng.
1147513 |