Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
Skovbillede, 1924. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 114×100.
Proveniens: Bruun Rasmussens Jens Søndergaard auktion
Én reparation/lap på bagsiden. Lærredet er ujævnt og med flere hårrevner/krakeleringer
Moderne kunst og design, 14. juni 2016
20 bud