2015/​90

“Saksisk Blomst”. Fem serveringsdele af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med brogede blomster. 19. årh. (5)

Bestående af terrin med lågknop i form af barn med blomsterkurv, tresidet fad, rund skål samt to lågfade med lågknop i form af pære.

Terrin med gennemgående revne på låg, afslag på pousserede blomster, brændingsfejl på blomsterdekoration samt slitage på guld. Skål med kanthak, kraftig slitage på guld og defekt brænding samt let trykket form. Tresidet fad med slitage på guld. Det ene lågfad med afslag på udersiden af låget, et fad 2. sortering.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK