1947/771
Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Stor figur af stentøj modelleret i form af stående kvinde. Delvist dekoreret med Sung glasur. Usign. Unik. Kgl. P. H. 53.
Brændingsrevne på siden. Herudover enkelte minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag