2024/​4

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Landskab fra Villeneuve, Frankrig. Sign. P. Mönsted, Villeneuve 86. Olie på lærred. 32×45.

Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

12.000 kr.

12.000 kr.