Ernest Parton (f. Hudson ved New York 1845, d. London 1933, )
Udsigt over en eng, i baggrunden en hytte og høje træer. Sign. Ernest Parton. Olie på lærred. 61×46.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 845, 2013 nr. 92.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020