2021/101
Fransk bordur af forgyldt bronze og rødbroget marmor, urhus med vase båret af fritstående søjler, skive af hvid emalje. Louis XVI form, ca. 1900. H. 38. B. 21. D. 8,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Revne på skiven omkring venstre optrækshul.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. maj 2020
Vurdering
Hammerslag