2438/782
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Alvar Aalto, 5/1986. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30. B. 30,5. L. 26,5.
Almindelig brugsslitage. Indvendigt med revner.
Fra
i
Vurdering