Esben Hanefelt Kristensen (f. 1952)
“Dyndkongens datter”, 2004. To kompositioner. Ene sign. på bagsiden Esben Hanefelt Kristensen samt monogram og datering. Olie på plade. 40×28. (2)
Værkerne er illustrationer til eventyret “Dyndkongens datter” af H. C. Andersen. Eventyret udkom i 2004 i en særlig udgave på 75 sider af forlaget Sesam med 25 illustrationer af Esben Hanefelt Kristensen, hvoraf nærværende værker er nr. 14 og 16. Hvert været er på bagsiden beriget med citat fra eventyret.
Moderne kunst og design, 23. januar 2024
21 bud