1926/1500
Fire hyacintglas af kulørt glas, balusterformede på fod, tre blæst med optiske striber og dekorerede med vulst, hvoraf én blæst i formen, samt én med pålagt, svungen vulst. 19.-20. årh. H. 17–23. (4)
Grøn hyacintglas med uregelmæssighed på kant. Overfladeridser. Afslag på svungen vulst. Flere matte, med aflejringer indvendig?
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud