Peter Fallentin Rosing m.fl. (f. Kangâmiut 1871, d. sst. 1938)
14 figurer af udskåret kaskelottand, rensdyrben og narhvalstand i form af 10 inuitter heraf flere sign. P.R. Kangaamiut derudover en sæl, hund og to tupilakker. H. 8–12 cm. (14)
Proveniens: Kolonibestyrer i Holsteinsborg, A.C. Rasmussen, herefter familie. Alle effekterne er samlet før 1940.
Redskaber mangler, mindre revner og afslag. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 2. august 2018
21 bud