Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)
“Vittoria”. Portræt af en romerinde. Sign. Agnes Slott-Møller Roma MDCCCLXXX..[?]. Olie på lærred. 46×36.
Som ung pige gik Agnes Rambusch på en lille privatskole bestyret af C. W. Eckersbergs døtre Julie og Emilie, og begyndte tidligt at interessere sig for kunst og at besøge udstillinger. Sin kunstneriske uddannelse fik hun på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder fra 1878 til hun afsluttede i 1885. Hun fik herefter undervisning først af P.S. Krøyer til 1886 og herefter af kunstneren Harald Slott-Møller. Hun giftede sig med Harald Slott-Møller i 1888, og de tog herefter på en kombineret bryllups- og studierejse til Italien og Paris i 1888–1889. Dette intense portræt af Vittoria fra Rom er netop udført under rejsen og er fra den tidlige periode i Agnes Slott-Møllers karriere.
Slott-Møllers interesse for danske sagn og folkeviser nærede i vid udstrækning hendes motivverden, og hun var samtidig inspireret af middelalderkunst, den engelske arts and crafts bevægelse og prærafaelitterne. Med riddere og jomfruer som ædle forbilleder, søgte hun at skabe kunst, som kunne virke som et moralsk spejl for samtiden.
Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
41 bud