2104/​31

Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)

“Vittoria”. Portræt af en romerinde. Sign. Agnes Slott-Møller Roma MDCCCLXXX..[?]. Olie på lærred. 46×36.

Som ung pige gik Agnes Rambusch på en lille privatskole bestyret af C. W. Eckersbergs døtre Julie og Emilie, og begyndte tidligt at interessere sig for kunst og at besøge udstillinger. Sin kunstneriske uddannelse fik hun på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder fra 1878 til hun afsluttede i 1885. Hun fik herefter undervisning først af P.S. Krøyer til 1886 og herefter af kunstneren Harald Slott-Møller. Hun giftede sig med Harald Slott-Møller i 1888, og de tog herefter på en kombineret bryllups- og studierejse til Italien og Paris i 1888–1889. Dette intense portræt af Vittoria fra Rom er netop udført under rejsen og er fra den tidlige periode i Agnes Slott-Møllers karriere.

Slott-Møllers interesse for danske sagn og folkeviser nærede i vid udstrækning hendes motivverden, og hun var samtidig inspireret af middelalderkunst, den engelske arts and crafts bevægelse og prærafaelitterne. Med riddere og jomfruer som ædle forbilleder, søgte hun at skabe kunst, som kunne virke som et moralsk spejl for samtiden.

Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

41 bud

16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK