870/​131

Store Kongensgade tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå, rektangulært med afskårne hjørner, midterfeldt forestillende våbenskjold for slægten von der Nath, omgivet af borter, blomster og ornamenter. Sign. under pladen med monogram for Johan Ernst Pfau/utydeligt malermrk. /47/5Rdl. (Den faste pris for en tebordsbakke synes at have været 5 rigsdaler). Pfaus periode 1727–1749. Tebordsplade H. 6 cm. L. 68.5 cm. B. 50.5 cm. Samtidig rokoko underdel af hvidmalet træ, dekoreret i blåt med blomster og bladværk, cabriole ben. H. 75 cm. L. 73 cm. B. 55 cm.

Slægten von der Nath, oprindelig hollandsk. Kom til Slesvig-Holsteen-Gottorp, hvor brødrene Theodor, Gerhard og Leonhard i 1655 ophøjedes til rigsgrever. Rigsgreve Gerhard, nu kaldet v. Dernath, 1668–1740, var gottorpsk generalløjnant og statsmand. Han vandt Frederik d. IV's gunst og optrådte som mægler mellem de stridende parter under Store Nordiske Krig. Hans søn Gerhard, 1700–1759, var vicekansler og præsident for rentekammeret i Gottorp.

.

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag