En samling diverse sølv, bestående af Poul Frigast fiskeserveringsbestik, Einar Dragsted forskærersæt med blad/tænder af stål, to diverse serveringsspader med udskårede skafter af ibenholt, strøbøsse, to små skåle samt smørnæb. Danmark 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål og træ 509 gr. H. 3–15 cm. L. 23,5–30 cm. (10)
Fiskeserveringsbestik, smørnæb graveret med initialer. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Strøbøsse fodstykke let bulnet. Største skål med indtryk.
Varia, 2. august 2018
14 bud