2032/703
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Cirkulært sofabord af eg, løs bakke med sort formica. Model ND 126. Udført hos Snedkergaarden. H. 50. Diam. 110.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Let løst ben.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag