Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
“Blomstrende Crokus. Frederiksberg Have”. Sign. P. Mønsted 1933. 70×50. Olie på lærred.
Udstillet: National Kunstudstilling 1934 (4).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020