2102/53
Semiantikt Yomut tæppe, central Asien/Turkmenien. Klassisk design med horisontale bånd med geometrisk ornamentik, afslutninger med skørter og korte kelimforvævninger. 20. årh.s begyndelse. 260×147.
Let slidte frynser. Delvis senere overkastning af kanter. Brugsspor.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud