Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)
“Tordensky”, ca. 1942–43. Sign. OHM; dateret samt med dedikation 'Niels Th. fra Olivia' på bagsiden. Olie på lærred. 64×80.
Litteratur: Niels Th. Mortensen: “Olivia Holm-Møller”, Munksgaard, København 1960, geng. s. 59. Proveniens: Forfatter, kunsthistoriker Niels Th. Mortensen (1909–1985), som skrev ovennævnte biografi om kunstneren. Siden nedarvet i Niels Th. Mortensens familie.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021