1622/44
Louis XVI standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, forgyldt urskive med timekrans af tin. Sign. P. Petersen, Frid.rs.burg. 18. årh.s. slutning. H. 213.
Brugsslitage. Senere bemaling. Løse lister. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 30. maj 2016
Vurdering
Hammerslag