Foto endnu ikke klar
886/​2015

Russisk ikon forestillende Marie Magdalene med alabasterkrukken. Sign. på bagsiden med Storfyrstindens dedikation sin mor, Kejserinde Dagmar: “Til Min Kære Moder, Hvidøre, Danmark, 22. juni 1925” (med kyrilliske bogstaver). Olie på træ. 23×20.

Den 22. juni var Kejserinde Dagmars navnedag efter den julianske kalender.

Hvidøre Slot, nord for København, blev erhvervet af Kejserinde Dagmar og søsteren, Dronning Alexandra af England, i fællesskab 1906. Efter den russiske revolution i 1917 blev Hvidøre Slot residens for Kejserinde Dagmar fra 1919 og til hendes død i 1928. Datteren, Storfyrsinde Olga, boede her med sin familie 1920–1928.

Proveniens: Gave fra Storfyrstinde Olga Alexandrovna til sin moder, Kejserinde Dagmar. Efter hendes død foræret til den russiske præst ved Den Russiske Kirke i København. I dennes efterslægt til 1980'erne, hvor nuværende danske sælger erhvervede den på Sagførernes Auktioner ved dødsboauktionen efter barnebarnet af den russiske præst ved Den Russiske Kirke i København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj.

Russisk kunst, 7. juni 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK