873/​725

Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)

“Slagtekrop”. Sign. monogram 68; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 200×200.

Udstillet: “Preben Hornung - En Retrospektiv Udstilling”, Kunstforeningen, København, 1976, kat. nr. 69. Udstillet: “Preben Hornung 70 år”, Kunstmuseet Trapholt, Kolding 1989, kat. 31. Udstillet: “Preben Hornung - Billeder. Maleri og tegning 1948–1989”, Aarhus Kunstmuseum og Kunstforeningen Gl. Strand 2000–01, kat. 49, gengivet i kataloget helsides i farver pl. 26, s. 91.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK