Inger Rokkjær (f. 1934, d. 2008)
Otte fliser af delvist glaseret keramik, de to med indridset blomstermotiv, én med konkylie i relief, én med fisk. Tre stemplet monogram, én signeret IR 84?. 7×17–42,5×39,5. (8)
Proveniens: Hidrørende fra boet efter Inger Rokkjær.
Stor flise med cirkelmønster med gennemgånde revne, afslag og reparation ved hjørne. En blomsterflise med reparation ved øverste kant. En glaseret flise med reparation. Spor efter montering på væg.
Moderne kunst og design, 3. september 2024