921/​49

Nels Peter Andreas Bentzen (f. Kbh. 1812, d. s. st. 1876)

Portræt af en herre, antageligt taffeldækker på Tranekær Slot Frederik Ludvig Anthony (1782–1842). Sign. Malt af P. Bentzen 1842. Olie på lærred. 24×18.

Frederik Ludvig Anthony optræder formentlig første gang i folketællingen i Tranekær i 1801. Han var formentlig slavegjort og blev foræret til lensgreve Frederik Ahlefeldt-Laurvig (1760–1832) på Tranekær Slot. I løbet af sine over 40 år i tjeneste arbejdede han sig op til titlen som taffeldækker og var ved sin død i 1842 en formuende herre.

Litteratur: Alex Frank Larsen, “Slavernes Slægt”, 2008, afb. og omtalt s. 130. Her omtales nærværende maleri som en replik efter et værk dateret 1828.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK