896/​291

Timebog

Timebog. Fragtment. 16 orig. håndskrevne blade. Blæk, tempera og guld på pergament. Med smukke blomsterdekorationer i blå, rød og grøn og med forgyldte initialer. Nordfrankrig / Holland [?]. Første del af det 15. årh. 8vo. Alle blade med falmet, håndskrevet pagination i øverste højre hjørne. 20,2×14 cm. Indb. i et senere halvbind af læder (FP).

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK