Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Skål af stentøj. Indvendigt i bund med prægede mønstre i relief. Dekoreret med grå glasur med blålige elementer. Sign. Gutte, Danmark. Unik. H. 11–11,5. Diam. 26,7–28,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
11 bud