818/​237

Dansk Louis XVI skrive- og toiletkommode, antageligt udført af Pengel, af mahogni, citrontræ og birk m.m. Oplukkelige plader indlagt i farvet træ med blomster og bladværk, hvorunder skriveplade og mekanisk hævelig cartonnier med små skuffer og rum. Front med “blindskuffe” og skuffe med toiletindretning, hvorunder jalousidøre, tilspidsede ben med sabots af messing. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 63. D. 53.

Proveniens: Den danske kunstner Kristian Zahrtmann 1843–1917 og senere dennes familie. Møblet er antagelig udført af den københavnske snedkermester Johan Joakim Pengel eller dennes værksted, født i Brandenborg 14. januar 1752, borgerskab i København 1776, død i 1819. Skrive- og toiletkommoden er udført omkring 1796, da et lignende møbel er forsynet med etiket fra dette år. Intarsia arbejdet er muligvis udført af Roentgen-værkstedet i Neuwied og importeret til København. Der kendes i øjeblikket fire arbejder signeret af Pengel, to meget smukt udførte toiletmøbler og to chatoller. Skrive- og toiletkommoden er et møbel efter engelsk forbillede. Både dets form og sindrige indretning har Pengel kopieret efter “The Cabinet-Makers' London Book of Prices”, der udkom 1793. Lignende møbel er afbildet i Hans Huth: Abraham und David Roentgen und Ihre Neuwieder-Möbel Werkstaff, foto 229. Tilsvarende møbler forefindes på Nationalmuseet, Kunstindustrimuseet og Rosenborg. Nationalmuseets er afbildet i Tove Clemmensens bog: “Signerede arbejder af Københavnske snedkere” s. 251.

Møbler, varia og tæpper, 2. marts 2011

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK