2125/9162
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk design med stiliseret medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 253×348.
Tæppet fremstår originalt, helt og anvendeligt med kanter og ender. Tæppet har senere frynser i begge ender, samt kanter der er senere overkastet. Tæppet er kort i luven/jævnt slidt.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag