1432/86
T. G. Purvis (, marinemaler, 19.-20. årh.)
Skibsportræt af “Triton” Capt. J. Jensen. Sign. T. G. Purvis London. Olie på lærred. 41×61.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag