2027/​763

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Vase af stentøj med vertikale riller i relief, modelleret med smal munding. Dekoreret med okkerfarvet glasur med grønne elementer. Sign. E.St.N., 108. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 16,7.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

21 bud

6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.