2414/833
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret med reliefdekor og smal munding. Dekoreret med grønlig glasur med rødbrune elementer. Sign. E.ST.N., 158. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 18,3.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud