Jules-Felix Coutan (f. Paris 1848, d. 1939)
En fisker med net og fangst. Til venstre en fiskerpige i bare tæer. Sign. Jules Coutan. Bronzestøbermærke fra E. Colin & Cie, Paris. Stor skulptur af patineret bronze. H. inkl. base 84,5.
Proveniens: Ifølge plakette på soklen tidligere en gave til “La. Ca Huanchacha de Bolivia, a su Derector, Don Pedro M. Wessel 1890”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017